Şiddet mağdur ve tanıklarının başvurabilecekleri yerler ve uygulamalar

Şiddet mağdur ve tanıklarının başvurabilecekleri yerler ve uygulamalar

Şiddet mağdur ve tanıklarının başvurabilecekleri yerler ve uygulamalarŞiddet mağdur ve tanıklarının başvurabilecekleri yerler ve uygulamalar...


Aile içi şiddet ; kişinin eşine, çocuklarına, annesine, babasına, kardeşlerine ya da yakın akrabalarına yönelik uyguladığı fiziksel, cinsel, ekonomik veya psikolojik şiddettir.

ŞİDDET MAĞDURU KİMDİR?

1. Şiddet içeren tutum ve davranışlara maruz kalan,

2. Şiddet içeren tutum ve davranışlara maruz kalma tehlikesi bulunan,

3. Şiddetten etkilenen,

4. Şiddetten etkilenme tehlikesi bulunan;

        Kadınlar,

        Çocuklar,

        Aile Bireyleri,

       Tek taraflı ısrarlı takip mağdurları,

       Şiddet mağdurlarıdır.

ŞİDDET MAĞDURU NASIL KORUNUR?

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun şiddeti derhal önlemeye ve gerekli desteği sağlamaya yöneliktir. Bu Kanun gereğince şiddete maruz kalan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan herkes, ilgili makam ve kurumlara başvurabilir. Bu kurum ve makamlar şiddete uğrayan ve şiddete uğrama tehlikesi içinde bulunan kişilerin bizzat başvurması zorunlu değildir. Şiddeti öğrenen veya tanıklık eden kişiler de başvurabilir.

POLİS MERKEZLERİ VE JANDARMA KARAKOLLARI

Şiddet mağduru veya şiddete uğrama tehlikesi altında bulunanlar, bulundukları yerin yakınındaki polis veya jandarma karakoluna başvurarak şikayette bulunabilirler. Polis veya jandarma, derhal tedbir alınması gereken durumlarda önleyici ve koruyucu tedbirleri alır, diğer durumlarda Cumhuriyet savcılığına yönlendirir.

“Kadın Destek Uygulaması (KADES)” 

 

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.